VSW-BPF-1316-SMAF –VHF BAND PASS FILTER (136-164MHZ)
SKU: VSW-BPF-1316-SMAF
  • RF Passive Device
  • VHF Band Pass Filter
  • Frequency 136-164MHz
Click Here to get Datasheet
For Orders & Info
Description
SPECIFICATION
Frequency(MHz) 136-164MHz
BW(MHz) 28MHz
Insertion Loss ≤2.6dB
Ripple in pass band ≤1.5dB
Return Loss ≥15dB
Rejection ≥40dB@50~131MHz≥40dB@169~350MHz
Impedance 50 ohm
Max Input Power (W) 20W
Operating Temperature (deg) -20~+50℃
Connector SMA-female
Finish Black-plated
Relative Humidity 5%-95%