RF Adapters – Between Series Adapter, 1.85mm Plug To 2.92mm Jack VSW-MF-2.92P-40G-AD
RF Adapters – Between Series Adapter, 1.85mm Plug To 2.92mm Jack
PART NO:-VSW-MF-2.92P-40G-AD
Click Here To Download Datasheet
For Orders & Info
Description
Specifications;
Product  Value
Manufacturer: Vinsurwaves
Product Category: RF Adapters – Between Series
Side 1 RF Series: 1.85 mm
Side 1 Gender: Plug
Side 1 Body Style: Bulkhead
Side 1 Polarity: Normal
Side 2 RF Series: 2.92 mm
Side 2 Gender: Jack
Side 2 Body Style: Bulkhead
Side 2 Polarity: Normal
Impedance: 50 Ohms
Maximum Frequency: 40 GHz
Body Material: Stainless Steel
Contact Plating: Gold
Brand: VINSUR
Contact Material: Beryllium Copper
Frequency Range: DC to 40 GHz
Mounting Style: Bulkhead
Orientation: Straight
Product Type: RF Adapters – Between Series
Customer Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “RF Adapters – Between Series Adapter, 1.85mm Plug To 2.92mm Jack VSW-MF-2.92P-40G-AD”