VSW250024-CN — RF CONNECTOR – 50 OHMS SMA FEMALE STRAIGHT BULKHEAD CRIMP TYPE FOR RG178 CABLE
SKU: VSW250024-CN
  • RF CONNECTOR: 50Ω
  • SMA FEMALE
  • STRAIGHT
  • BULKHEAD REARMOUNT
  • CRIMP TYPE
  • RG-178 CABLE
Click Here to download the datasheet
Click Here to download the drawing
For Orders & Info
Description
SMA connectors are precision connectors for microwave applications up to 18 GHz. The extended frequency version operates with excellent return loss performances up to 26.5 GHz. There is a huge variety of applications for SMA connectors, as in telecom, test & measurement, instruments, avionics, etc.
CONNECTOR SPECIFICATIONS
Gender Jack(Female)
Orientation Straight
Termination Style Cable – Crimp
Impedance (Ohms) 50
Body Finish Gold
Body Material Brass
Contact Finish Gold
Contact Material Brass
Contact Termination Style Solder
Insulator Material PTFE
Cable Type RG178
Mounting Features Bulkhead
Max Frequency (GHz) DC to 6GHz
VSWR ≤1.2
Polarity Standard
Min. Temp. (Celsius) -65°
Max. Temp. (Celsius) 165°
Customer Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “VSW250024-CN — RF CONNECTOR – 50 OHMS SMA FEMALE STRAIGHT BULKHEAD CRIMP TYPE FOR RG178 CABLE”