VSW250011-CN — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMA FEMALE ,RIGHT ANGLE 4 HOLE FLANGE , SOLDER TYPE , RG405 (0.086 INCH)CABLE
SKU:
VSW250011-CN
- RF CONNECTOR: 50Ω
- SMAÂ FEMALE
- RIGHT ANGLE
- 4-HOLE FLANGE
- SOLDER TYPE
- RG-405(0.86) CABLE
Click Here to download the datasheet
Click Here to download the drawing
Description
SMA connectors are precision connectors for microwave applications up to 18 GHz. The extended frequency version operates with excellent return loss performances up to 26.5 GHz. There is a huge variety of applications for SMA connectors, as in telecom, test & measurement, instruments, avionics, etc.
| CONNECTOR SPECIFICATIONS | |
| Gender | Jack (Female) |
| Orientation | Right Angle |
| Termination Style | Cable – Solder |
| Impedance (Ohms) | 50 |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Brass |
| VSWR | ≤1.30 Max |
| Insulator Material | PTFE |
| Cable Type | RG405(0.86) |
| Max Frequency (GHz) | DC to 6GHz |
| Polarity | Standard |
| Mounting Features | 4-hole flange |
| Contact Termination | Solder |
| Temp (Max Degrees Celsius) | 165° |
| Temp (Min Degrees Celsius) | -65° |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW250011-CN — RF CONNECTOR – 50 OHMS , SMA FEMALE ,RIGHT ANGLE 4 HOLE FLANGE , SOLDER TYPE , RG405 (0.086 INCH)CABLE” Cancel reply