VSW250004-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, N-TYPE FEMALE TO 3.5MM MALE STRAIGHT ADAPTERS
SKU: VSW250004-AD
  • RF Adapters
  • N-type Adapters
  • N-type to 3.5mm Adapter
  • Male to Female
  • Straight
  • 50Ω
Click Here to get Datasheet
Click Here to get Drawing
For Orders & Info
Description
ADAPTER SPECIFICATIONS
Adapter Side 1 Series N-type
Gender1 Jack(Female)
Orientation Straight
Body Plating Stainless Steel
Body Material Beryllium Copper
Contact Finish Gold
Contact Material Brass
Adapter Side 2 Series 3.5mm
Gender2 Plug(Male)
Orientation Straight
Body Plating Stainless Steel
Body Material Beryllium Copper
Contact Finish Gold
Contact Material Brass
Mounting Features
Impedance (Ohms) 50 Ω
Insulator Material PTFE
Max Frequency (GHz) DC to 18GHz
VSWR(Max) ≤1.15:1
Min. Temp. (Celsius) -55°C
Max. Temp. (Celsius) +165°C
Customer Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “VSW250004-AD — RF ADAPTER – 50 OHMS, N-TYPE FEMALE TO 3.5MM MALE STRAIGHT ADAPTERS”