VSW-4H-PMC-2.4MM — RF CONNECTOR – 50OHMS , 2.4MM FEMALE , STRAIGHT, 4-HOLE FLANGE PANEL MOUNT CONNECTOR
SKU:
VSW-4H-PMC-2.4MM
- RF CONNECTOR: 50Ω
- 2.4mm
- Jack(Female)
- STRAIGHT
- 4 Hole Flange Mount
Click Here to download the datasheet
Description
2.4 mm connector is a 50 ohm screw-on precision connector designed for operation up to 50 GHz. The 2.4 mm connectors are standardized according to IEC 61169-40 and are used in a wide range of applications including satellites, test & measurement, and radars.
| CONNECTOR SPECIFICATION | |
| Connector name | 2.4mm |
| Gender | Jack(Female) |
| Orientation | Straight |
| Mounting Type | Panel |
| Impedance | 50Ω |
| Body Finish | Nickel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Material | Beryllium copper |
| Coupling | Threaded |
| Insulator Material | PTFE |
| Body Style | 4 Hole |
| Number of Ports | Single |
| VSWR | ≤1.2 |
| Max Frequency | DC to 65GHz |
| Temperature Rating | -65°C to +165°C |
Customer Reviews
Be the first to review “VSW-4H-PMC-2.4MM — RF CONNECTOR – 50OHMS , 2.4MM FEMALE , STRAIGHT, 4-HOLE FLANGE PANEL MOUNT CONNECTOR” Cancel reply